Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zajíc polní - Lepus europaeus

16. 7. 2008

16.7.2008 - Chov zajíce polního.

Vzhledem ke stále se snižujícímu počtu volně žijícího zajíce polního se můj manžel rozhodl tuto populaci v našich lesích pozvednout. Máme pět párů mladých zajíců kteří budou chováni v zajetí. Pokud se odchov podaří již příští rok by se mohlo uskutečnit vypuštění mladých zajíčků do přírody.

Stavy zajíců polních neustále klesají, mohlo by se stát že za nějaký čas budeme dětem ukazovat zajíce polního jen na obrázcích.

Proč tak razantní pokles volně žijících zajíců?

Zemědělská výroba, kvalitnější a rychlejší zemědělské stroje, nadměrné používání chemických látek, budování průmyslových zón a podobně. Je potřeba zachovat takové prostředí aby se v něm mohla populace množit a dorůstat. Je potřeba tlumit predátory jako ke liška, jezevec ale i toulavé kočky a psi

Samice zajíce má jednu velice neobvyklou schopnost, v době březosti je schopna přijmout další oplozená vajíčka, je tedy schopna SUPERFETACE!

UŽ Z TOHOTO DŮVODU SI ZAJÍC POLNÍ NAŠI POZORNOST ZASLOUŽÍ!

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zajicci

(Hagar, 16. 5. 2019 14:18)

Dobry den, nas pes našel u nas na zahradě hnízdo s zajicky. Meli kolem 100g, nechodily. Jelikož si s nimi pes hrál, a zaječíce by je od vrhla, vzali jsme je domu. Krmili je kondezovanym mlékem a černým čajem s glukopurem. Tři- čtyřikrát denne. Po 3-4dnech začali přibirat. Vypili i 10ml na jednou. A tehdy nastal problém po krmeni začali rychle dýchat, vriskat a krecovat. Časem se uklidnili. Bohuzel 10den od krmeni nami dva se dva zemřeli a další dva 11 a 12den u nas tez zemřeli. Nevíte, co jsme udělali spatne? Preji dali se? Nebo infekce? Dekuji.

Rada 2

(Rulfová , 30. 8. 2016 8:34)

Dobrý den, zajicci přežili, krmim je střídavě susenym kocicim mlékem a mlékem kozim, dávám jim seno na Okus větvičky a koupili sme jim granulky pro králíky i má koksidiosu. Co jim ještě mohu dávat v umělém odchovu? mohou v míře třeba suchý chleba? Jablko, mrkev? Trávu zřejmě ne. Jinak je mám doma v kleci a přes den je dávám do venkovní voliery kterou jsem původně měla jako výběh pro dvě fretky (velká kralikarna s dvěma patry)

Re: Rada 2

(Honza, 13. 1. 2017 12:58)

Dobrý den, jak se vede zajícům? Doufám, že je vše OK. Chovu zajíců se společně s otcem věnuji již 4 roky a letos na jaře jsme byli nuceni odchovat mládě, které nebyla jeho matka schopna živit. Krmili jsme pomocí injekční stříkačky pouze Salkem. Cca ve třech týdnech jsme začali přidávat granule pro králíky zn. Forte Gold s antikokcidiaky od společnosti DeHeus Marefy a pitnou vodu. Tímto krmivem ostatně krmíme všechny naše zajíce. Velice se nám osvědčilo. Občas jim přidáváme jablka, mrkev, větvičky z ovocných stromů případně vrby. Důležitý je dostatečný přísun čerstvé vody, a to především v době kladení mláďat. Jednou týdně přidáváme do vody i vitamínový doplněk Promotor. Odchovaný zajíc je dnes již dospělý a velmi plachý. Bohužel jak je uvedeno v jednom níže uvedeném příspěvku (Re: Re: prosím o radu, Andrea, 4. 12. 2011 22:01), neměl by se vypustit do volné přírody vzhledem k jeho nedostatečně vyvinutému trávícímu traktu. Tuto informaci však nemohu potvrdit ani vyvrátit.

Chov zajíců.

(Eva K., 11. 3. 2009 21:50)

Myslím že odchov zajíce není až tak náročný,náročné je postavení beden ale ty se samozřejmě dají koupit. Samozřejmě musíte pravidelně krmit nejlépe ve stejnou hodinu.Pro zajíce jsou speciální granule.Mají rádi tvrdý chleba, jablíčka, dáváme jim větvičky do klecí aby měli co okusovat Taky nemůžete počítat s tím že se Vám první rok urodí spousta mladých.Nákladný je nákup chovných párů.Jeden pár stojí 3 až 4 tisíce. Musíte si zapsat kdy přesně samice porodila a po čtyřech týdnech mladé odebrat. Samice může znova zabřeznout ještě před porodem, pokud by znova porodila tak mláďata z prvního vrhu roztrhá.

prosím o radu

(iweta, 10. 5. 2011 21:45)

Dobrý den můžete mi prosím poradit jak odchovat zajíčka vážícího 130 gramů.Dávám mu plnotučné mléko, tvaroh, bílí jogurt.Chutná mu ale nejsem si jistá.Začal ráno hrozně rychle dýchat a jakoby chraptí, mám ho 3 den ale trus žádný.Už sem si ho tak moc zamilovala že udělám cokoli aby přežil!Můžete mi prosím dát nějaké rady na iweta005@seznam.cz Za jakoukoli radu budu velice vděčná

Re: prosím o radu

(kateřina májova, 14. 5. 2011 21:16)

Dobrý den, nevím jetli mám právo rozdávat rady, ale povedl se mi odchov únorového zajíčka. Mléko jsem složila z: kávová lžička Fitminu(nebo jiného umělého mléka pro štěňata), lžička Glukopuru (zaječí mléko je údajně sladké) a asi 50ml tučného mléka (Tatra 9%), podávala jsem ho dvakrát denně. Množství se postupně zvětšovalo. Měla jsem asi 100g a vypil 3ml do týdne jsme se dopracovali na 6ml, 12ml a teď mu jsou 3 měsíce a dopracoval se na 1dcl 2x denně. Nejtěžší je přestup na pevnou stravu.Pokud by jste něco potřebovala: katkamajova@seznam.cz

Re: Re: prosím o radu

(Andrea, 4. 12. 2011 22:01)

Chci se s vámi také podělit o zkušenosti s odchovem zajíce polního. Podařilo se mi odchovat čerstvě narozeného zajíčka, který měl 100g a dnes má už 1,5kg. Našel ho můj pes na procházce a protože ho očichal a zanechal pachovou stopu,musela jsem si ho vzít,matka by ho prý už nekrmila.Byl jen pár dní po narození,měl necelých 100g a asi 10cm. V tu dobu jsem hledala na netu rady,ale moc jsem toho nenašla.. Po poradě s veterinářem jsem ho krmila ho malou plastovou stříkačkou pouze ráno a večer směsí neslazeného kondenzovaného mléka a černého čaje, slazené glokupurem (hroznový cukr) a ohřáté na teplotu 40°C (teplota mateřského mléka). Moc mu to chutnalo a díky černému čaji neměl problém s průjmy,což bývá častá příčina úmrtí. Hodně lidí dělá chybu, že dává zajíčkovi kravské mléko nebo kozí apod. Krmit stačí jen ráno a večer víc opravdu ne (zaječí matka krmí také tak, někdy i méně. Po každém jídle jsem mu masírovala jemně bříško,kvůli dobrému trávení. Také mu denně dávám dodnes pár kapek vitamínu B kvůli správnému vývinu mozku, protože měl nedostatek mateřského mléka, když jsme ho chudáčka vzali mamince tak brzy. Díky tomu, že neměl možnost požírat bobky od své matky (tím se jim utváří střevní bioflóra) tak nesmí trávu apod, jinak by se nadul a zemřel. Může jen seno. Postupně jsem mu začala dávat právě to seno a asi po 3 měs. omezovat přísun mléka. Až začal hodně jíst seno, dostával i vodu a z JZD granulky pro králíčata (s obsahem antikokcitid). Granulky poprvé vůbec nechtěl, musela jsem mu je násilím dát do tlamičky a pak mu tak zachutnaly,že jich sní 2 misky denně. Seno jí také, mělo by být hlavní složkou potravy,granule jen doplněk aby se moc nevykrmil,ale to jsem se dozvěděla až včera :-) tak si asi pěstuju cvaldu. Včera dostal novou krásnou velkou klec (do té doby přebýval v menší pro ptáčky,ale naučil si otvírat dvířka). Bobkovi se zatím daří a zdárně roste a už vím, že ven do přírody ho pustit nemůžu, to by ho zabilo. Zajíc se prý dožívá asi 5 let, ale ve volné přírodě někdy jen cca 2 roky, kvůli predátorům… Tak uvidíme, jak se mu bude dařit u mě.. Držte nám palce!

Re: prosím o radu

(Eva, 16. 8. 2016 19:29)

Dobrý den, nevím jak jsou staří, jestli je máte někde v krabičce nebo v přepravce tak jim tak dejte misku s granulkama a oni začnou sami. Potom jim tam už můžete dát i mističku s vodou. Moc držím palečky ať se odchov vydaří.

Rada

(Rulfová , 15. 8. 2016 21:36)

Dobrý den, bohužel přítel mi domů donesl tři malé zajicky s tím že byli u cesty.. Jeho neznalost nebrat a nesahat neomlouvá... Už šestý den je krmim kojícím susenym mlékem každé dvě hodiny.. Zajíci se sami dozaduji pití a nyní vypiji 12ml najednou, dokonce si sami když krmim ke mě hupsnou na nohu... Prosím jak dlouho je krmit mlékem a kdy a jak přejít na tuhou stravu a co všechno jim dávat. Když už je odtrhl od matky tak aspoň ať je já dám dohromady, předem děkuji za odpověď Rulfová

jak se o něj postarat

(nikola, 30. 5. 2014 16:05)

Dobrý den chtěla bych se zeptat jak se mám postarat o mládě zajíce divokého

Zdraví.

(f.salix@seznam.cz, 5. 1. 2014 16:37)

Od informace o rozhodnutí chovat zajice nás dělí asi tři roky,tak mně zajimá,jak chov pokračuje.Pokud jde o klece,jsou kupované,nebo jde o vlastní výrobu? F.Vrba

Re: Zdraví.

(Eva, 6. 1. 2014 14:02)

Dobrý den, klece vyráběl manžel, podle plánku který tenkrát našel na internetu, od té doby jsem ten plánek nikde neviděla. V roce 2012 jsme vypouštěli 24ks zajíců, v roce 2013 9ks a ještě máme 6 ks na vypuštění. Nebyl to moc dobrý rok, byla dlouhá zima. Pokud by jste měl zájem můžete se na klece přijet podívat nafotit a změřit. Podle nich by jste mohl bednu vyrobit.

Odchov malého zajíce králíkem

(Lucie, 18. 7. 2012 14:04)

Dobrý den, před třemi dny nám známá donesla 5 malých zajíčků o váze kolem 100g, zkusily jsme je dát k naší samici králíka a přijala je avšak do dvou dnů 4 z nich uhynuly, ten pátý vypadá zatím dobře, pořád by se cpal a venku živě poskakuje, myslíte že stačí když se bude o to starat ta samice nebo je třeba přikrmovat a popřípadě čím ho krmit dál. Předem moc děkuji za rady na email: lsemanova@seznam.cz

Re: Odchov malého zajíce králíkem

(Eva, 4. 8. 2012 23:58)

Ti zajíčci bohužel nepřežijí, to je velký problém že lidé najdou zajíčky a myslí si že jsou opuštění ale jejich matka s nima není, dojde jen jednou za den nakojit a zase odejde pak si lidi myslí že je našli, PROSÍM KDYŽ NAJDETE V PŘÍRODĚ MALÉ ZAJÍČKY NESAHEJTE NE NĚ A NEBERTE JE DOMŮ JE O NĚ DOBŘE POSTARÁNO, TÍM ŽE JE VEMETE DOMŮ JE VLASTNĚ ZABIJETE :-
)

Re: Re: Odchov malého zajíce králíkem

(Lucie, 8. 9. 2012 15:39)

zajíčky našly děti na nějakém dětském táboře, bohužel je ohmataly tak je vedoucí dal známé, která je ve spolku myslivců, u té byli dva dny a pak je dala k nám. Nakonec nám přežil jen jeden z nich, jsou mu dva měsíce, je už veliký a pořád by jedl. Nyní mu stavíme obrovský kotec, tak doufáme že se mu bude líbit a nebude v zajetí strádat.

Našel sem malé ho zajíčka na vevím co sním

(Vojtěch , 13. 4. 2013 15:37)

dnes sem našel na poli naprosto osamoceného malé ho zajíčkia zatím sem ho dal do klece se senem dalsem mu jetel a vodu klec sem přikril dekou aby mněl tmu a teplo ale njějak se mu nech ce do jídla ani ře byse nějak pohiboval od pohledu vypadá zdravě ale je pravda že venku je 15° a on ležel na hlíně. Jeho stáří odhaduju asi na 1-2 měsíce co sním prosím o radu na vojtech.simera@email.cz

Re: Odchov malého zajíce králíkem

(Eva, 13. 4. 2013 16:08)

Dobrý den, samice u mladých nikdy nezůstává, přijde k nim jednou za den a nakrmí je jinak jsou mladí zajíčci celý den sami, proto se nesmí sebrat i když se Vám zdá že o něj není postaráno. Nevím zda začne baštit sám, ale většinou nepřežijí. Mládě pije mléko od matky a časem se naučí samo na pevnou stravu. Z mléka je nejlepší salko dávala jsem ze stříkačky.

Klec pro chov zajíce

(Miloš Ornst, 19. 1. 2013 13:57)

Dobrý den, zajímá mne umělý odchov zajíce, který neustále ve volné přírodě ubývá. Minulý týden jsme zakoupili 13 zajíců z odchytu a vypustili v naší honitbě ale je to finnančně velmi náročné.Můžete mi prosím zaslat nákres klece pro chov zajíce polního.Děkuji. ornstaci@seznam.cz

Re: Klec pro chov zajíce

(RH, 31. 3. 2013 22:32)

DOBRY VECER MOHOL BY SOM VAS POPROSIT O NAKRES KLIETKY PRE CHOV ZAJACA POLNEHO ,VOPRED DAKUJEM E MAIL, r.honisek@gmail.com

Re: Re: Klec pro chov zajíce

(Vrba, 7. 4. 2013 7:07)

Hezký den ,pane již jste sehnal nějaký ten plánek na zaječí klec?také se o to zajímám , velikost klece je známá ale vnitřní uspořádání mne zajimá,děkuji spozdravem Vrba. vasek.fire@post.cz